Planowane ograniczenie dostępu do oryginałów dokumentacji medycznej
Stosownie do przyjętych w dniu 27 stycznia 2015 r. założeń Rady Ministrów oryginał dokumentacji medycznej ma być wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w przypadku, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającego życiu lub zdrowiu pacjenta.
W uzasadnieniu projektowanych założeń do ustawy nowelizującej ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta czytamy, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma ograniczone możliwości skutecznego wyegzekwowania zwrotu ,wypożyczonego" oryginału dokumentacji medycznej. Natomiast w interesie pacjenta dokumentacja z przebiegu jego leczenia powinna być gromadzona i przechowywana przez podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych. Rada Ministrów zwróciła ponadto uwagę, że nie można wykluczyć przypadków, że udostępniony oryginał zostanie przez pacjenta przypadkowo zniszczony lub zagubiony. Proponuje się zatem, aby oryginał dokumentacji medycznej był wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w przypadku, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającego życiu lub zdrowiu pacjenta. Wypożyczający oryginał potwierdzałby jego odbiór i zobowiązywałby się do zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu.
20 lutego 2015 r. Minister Zdrowia wyraził zgodę na opracowanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta według przyjętych założeń.